Právní forma firmy | Na co pozor při založení s.r.o.

Začátek podnikání je poměrně komplikovaný proces, ve kterém se dá snadno ztratit. Existuje celá řada poradců a zprostředkovatelských agentur, kteří vše zařídí za Vás. Je ale otázka, jestli je proces opravdu tak složitý a nevyplatí-li se spíše těch několik návštěv úřadů vyřídit sám. Rádi bychom se podělili o to, jak probíhala naše registrace a co bychom příště udělali jinak. Třeba někomu z Vás pomůžeme se v paragrafech zorientovat, aby Vám z toho nevybuchla hlava.


Sami nebo se zprostředkovatelem?

Po prvním zmapování situace na internetu můžete velice snadno propadnout panice, protože podle serveru podnikatel.cz je potřeba vyplnit 600 údajů a absolvovat návštěvu 14 úřadů. Čím více informaci se Vám podaří získat v předstihu, tím lépe. Je také třeba dávat pozor na PR články, které Vás cíleně straší složitou procedurou, aby Vám pak velkoryse nabídla  nabídla "menší zlo" v podobě zprostředkovatele. Není tak těžké je poznat, na konci jednoduše bude odkaz :)

Mezi užitečné stránky podle nás obecně patří server podnikatel.cz, a k tomuto tématu konkrétně článek co všechno je potřeba k založení firmy.


Ne všechny úkony jsou ale natolik komplikované jak se zdá. Pokud vše půjde jak má, není potřeba navštívit těch několik úřadů 14krát. Ani se nemusíte bát, že existuje 14 druhů úřadů, které je potřeba navštívit.

Některé návštěvy jsou například ověření z katastru nemovitostí o majiteli potencionálního sídla, nebo výpis z trestního rejstříku. Část agendy lze vyřešit elektronicky a část například prostřednictvím Czech Pointu na vybraných poštách.  Budete ale určitě muset navštívit Živnostenský úřad a notáře.


Živnostenský úřad

Živnostenský úřad byl v našem případě zcela bez problémů. Úřednice jsou velice ochotné a zběhlé v agendě, stejně jako v živnostech a rády Vám poradí co a jak vybrat. Nebudou Vás zkoušet ze znalosti občanského zákoníku, Vašich povinností, či Vás jakkoli jinak “žvýkat”. Dokonce Vám i poradí jaké kroky spojit v jeden abyste ušetřili. Z celé návštěvy jsme dokonce měli pocit, že nám opravdu fandí a to se na úřadech stává velmi zřídka. Překvapením ale pro nás bylo, že neexistuje pojítko mezi živnostenským úřadem a notářem, který by s Vámi sepsal společenskou smlouvu, zásadní dokument obchodní společnosti.


Notář a společenská smlouva

Na živnostenském úřadě Vám nikdo neporadí kam jít dále, kde najít levného notáře, dokonce ani nedoporučí. Notář totiž není úřadem v pravém slova smyslu a s úřady nijak oficiálně nespolupracuje. Je to spíše podnikatel a jeho výběr je čistě na Vás. Pro nás byl výběr notáře dozajista nejtěžším krokem. 

Zjistili jsme si, že notář má odměnu nějakým podivně vágním způsobem vázanou na vyhlášku č. 196/2001 Sb. 


Není úplně snadné se tím vším prokousat a zjistit, kolik je třeba zaplatit v našem případě. Udělali jsme si ale průzkum a snažili se chránit před zbytečnými úkony, jako přepisy obchodního zákoníku či nesmyslně dlouhé smlouvy. Platíte totiž za každý opis a je tedy potřeba se jasně vyjádřit už na začátku. Navíc, jsme se dočetli, že máte-li příliš detailní společenskou smlouvu, může Vás překvapit změna občanského zákoníku, kam Váš detailní popis nemusí pasovat. Je proto lepší snažit se o stručnou formu. Samozřejmě za předpokladu, že jeden druhému věříte a nepotřebujete “pojistky”.


Odpovědi z notářských kanceláří byly značně znepokojivé. Zjistili jsme, že notářský sazebník není ani zdaleka ničím závazným a notář si může cenu stanovit zcela podle sebe. V každé odpovědi byl přátelsky vetknut odkaz na výše zmíněný notářský sazebník, kde se ale nedočtete cenu. Většinou je vše v procentech a těžko říct, která kolonka se vlastně týká založení firmy. Zajímavé ale je, že přestože se všichni odvolávali na jeden dokument a ochotně rozepsali jednotlivé úkony, cena byla pokaždé jiná. Pohybovali se od 5000,- do 8500,-. Mluvíme ale pouze o odměně notáře. Poplatky za zápis do obchodního rejstříku, za živnostenský úřad a další započítány nejsou. 


To značně změnilo náš pohled a otřáslo nadšením z naší šikovnosti a ušetřených peněz. Když jsme si totiž spočítali, na kolik by nás vše přišlo, byli jsme dál, než kdybychom si nechali vše zařídit agenturou. 


Opačný kurz

Změnili jsme tedy názor a v zájmu ušetření jsme se rozhodli využít služeb zprostředkovatele. Kterého ale vybrat? Na Googlu naleznete desítky nabídek, cena se většinou pohybuje okolo 10 000,-. 

Nás nakonec zaujala stránka zalozfirmu.cz. Dušují se, že společnost s ručením omezeným založí za 5000,-. Kryje je Národní Hospodářská Komora a mají celou řadu kladných ohlasů. Tak jsme to zkusili. Vyplníte formulář a celý proces se započne. Je potřeba ještě odeslat ověřenou plnou moc a naskenované občanské průkazy. Poté zaplatíte zálohovou fakturu a chodí Vám aktualizace o tom, jak krok za krokem probíhá registrace Vaší firmy. Poněkud nás znervózňovala absence nějakého uvítacího emailu, kde by nám kdokoli vysvětlil, co se bude dít, prostě to začalo a my doufali, že jsme nenaletěli. Trochu nás děsila i ona zálohová faktura. Jestli se náhodou nejedná jenom o zálohu v pravém slova smyslu a někde v blízké budoucnosti na nás nečeká i faktura konečná. Ta ve finále skutečně přišla. Šlo ale pouze o shrnutí a k naší úlevě po nás nic nechtěli. Je pravda, že si neodpustili ten otřepaný vtípek s cenami bez DPH a tak nás založení firmy stálo 7413,-.

Dále je cena 5000 zamýšlena pro jednoho zakladatele, za každého dalšího zaplatíte 300,- (bez DPH). Jinak ale vše probíhalo naprosto korektně a můžeme jejich služby, včetně zákaznické podpory jen doporučit.


Možná to není nejlepší cesta, možná jsme měli notáře hledat dál a mohli ušetřit, také jsme ale mohli snadno dopadnout podstatně hůř. Jaké jsou Vaše zkušenosti se zakládáním firmy? Máte nějaké rady nebo tipy?