Náš příběh

o nas aspon tohle michaela jankova antonin slacik dira bali


Aspoň Tohle | Umělecké betonářství 

Jsme dva přátelé, co spolu našli zalíbení ve společné tvorbě. Beton je pro nás oba velkou vášní, podobně jako pro někoho pečení, nebo třeba wrestling. Je to překvapivě univerzální materiál jehož potenciál nebyl podle nás dosud ani objeven, natož vyčerpán. Baví nás experimentovat jak s materiálem samotným, tak jeho kombinací a prolínáním s dalšími obory.


Jak to všechno začalo

Nad Betonem jsme se s Míšou sešli při příležitosti Horno-Počápelského sympozia roku 2016. Téma tvorby se losovalo z klobouku a tehdy nám vyšlo “snaživý beton, vlníce se, se vyškebluje. Z toho titulu bylo jasné, že beton byla první a často jediná věc, které se z daného zadání můžete chytit. Všichni se tedy zaměřili především na něj. Vznikla tak jakási studie o možnostech jeho zpracování. Beton jako materiál pro tvorbu zdaleka nebyl nezvládnutelný i pro lidi, kteří s ním pracovali poprvé v životě. S ohledem na to, že jsme měli jen dva dny, jsme se věnovali především modelování na armaturu z živé hmoty a opatrnému zaškrabávání po zavadnutí. Poté i sochání do popílkových tvárnic (mají ve jméně beton a tak jsme je museli uznat). 

Když jsem se pak o dva roky později, právě v době sympozia, připravoval na státnice a v učebním deliriu bloumal po zahradě, smutně jsem na “beton” vzpomínal. Začal jsem si dávat přestávky na tvoření, kreslení a vytvořil několik vizualizací toho, co bych chtěl vyrábět, protože jsem si uvědomil, jak moc mi hmota v rukách chybí. Míša to měla přinejmenším podobně. Vždycky se mi líbilo její tvarosloví a obecně způsob jakým tvoří. Posílen vínem jsem pak konečně našel odvahu a odeslal jí koncepty s tím, “jestli by to se mnou nechtěla zkusit”.

Konceptům jsem vychytrale dával jména tak, aby se jí zalíbila. S ohledem na to, že chodívala v doprovodu tří oříšků “Papriky, Žížali a Šmrdolíty” mi přišel název “Kverdlík”, jako dobrá volba pro začátek. Netuším co to znamená, ale asi to zafungovalo a rozhodli jsme se zkusit ho spolu vyrobit a založit firmu.


Aspoň Tohle s.r.o.

Scházeli jsme se v Praze a v Horních Počaplech, kde jsme postupně zcela obsadili sochařskou dílnu mého táty (za což mnohokrát děkujeme). Byl to velice podivný namlouvací rituál. Oba jsme se snažili co nejdříve skončit v práci, abychom se kolem sebe mohli ochomýtat v malé zaprášené dílniččce a konstatně přijímat prohry na poli vývoje vysněného "kverdlíku". Výroba se vlekla a celý projekt nám požíral jednu výplatu za druhou, až jsme konečně došli do finále a po necelém roce dokončili náš první výrobek.  Firma vznikla 26. července 2018. Založili jsme ji napůl, oba jsme vlastníci a jednatelé. Hlavním důvodem pro rozhodnutí nám byla touha po osamostatnění a možnosti využít naplno veškeré zkušenosti a dovednosti, které v našich zaměstnáních nemáme možnost uplatnit.


Název firmy

Vymyslet název firmy spolu se ale ukázalo jako velice obtížné. Název se měnil co týden a nikdy jsme nebyli úplně spokojeni, jen jsme chtěli celou záležitost už uzavřít. Jednoho večera jsme probírali seznamy úkolů na zítra a opět narazili na vymýšlení názvu firmy. Míša podotkla, že bychom mohli vyřešit aspoň tohle. Nějak jsme se u toho zastavili a uvědomili si, že už máme oba za sebou celou plejádu nedokončených projektů a jednou bychom chtěli něco dotáhnout do konce. Něco dokončit, aspoň jednu věc. Aspoň Tohle. A tak byl název na světě. Komunikace s úřady, dodavateli a partnery sice občas připomíná skeče Felixe Holzmanna, zato ale máme jistotu, že zůstaneme v povědomí, třebaže jako blázni.